امروز: دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری بنام سال اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده است به نظر می رسد که صنعت گردشگری یا همان اکو توریسم می­ تواند نقش بسیار مهمی در تولید ملی و ایجاد اشتغال ایفا کند.

کد خبر: ۶۷۸۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۷

به گزارش هیجار ،اکو توریسم، Eco Tourism که فرهنگستان لغات با کمک سازمان میراث فرهنگی کشور آن را معادل طبیعت گردی معنا کرده است، از نظر ریشه لغوی از دو جزء Eco  و Tourism  ساخته شده است که  پیشوند eco  برگرفته از  ریشه ای یونانی به معنی آمیزه ای از مفاهیم محیط زیست و زیستگاه و tourism به معنای گردشگری است؛ این مفهوم بیش از هر چیز طبیعت را تداعی می کند.

 اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسؤولانه  از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگیهای فرهنگی مرتبط با آن انجام می شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت شد، و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدید کنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی(بومی) فراهم کند.

 

صنعت گردشگری

همایون رهبران، کارشناس و مدرس دانشگاه  با اشاره به اهمیت صنعت توریسم در دنیای امروز ودرآمد سرشار از آن، گفت: بنا به گزارش سازمان جهانی جهانگردی در سال ۲۰۰۴ تعداد گردشگران از مرز ۸۰۰ میلیون نفر گذشته و درآمد ناشی از آن به حدود ۸۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

 وی با بیان اینکه پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۱۷ به بیش از یک تریلیارد دلار برسد، افزود: این صنعت علاوه بر اثرات فرهنگی و اجتماعی با ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۰۰ میلیون نفر حدود ۱۲ درصد از کل اشتغال جهانی را به خود اختصاص داده است براساس پیش بینی شورای جهانگردی تا سال ۲۰۱۵ صنعت گردشگری حدود ۱۰۰ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

 رهبران، اظهار داشت: هم‌اکنون بر اساس برآورد سازمان جهان‌گردی ورود هر گردشگر در هر کشوری به طور متوسط منجر به ایجاد ۶ شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم می‌شود.

 این کارشناس، ادامه داد: با توجه به سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی شده‌است که سهم ایران از مجموع تعداد گردشگران جهان ۹.۷ درصد در سال ۸۳ به ۵.۱ درصد در سال ۱۴۰۴ یعنی سال پایان چشم‌انداز بیست ساله افزایش یابد.

 رهبران، افزود: بر این اساس تعداد گردشگران سهم ایران در طول چشم‌انداز این بیست ساله از ۷۰۰ هزار نفر به ۲۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت و این سهم از ۷/۰ درصد در سال ۸۳ به ۲درصد در سال ۱۴۰۴رشد پیدا خواهد کرد.

 این مدرس دانشگاه، ابراز کرد: بدین صورت درآمد ایران در سال ۱۴۰۴ سالانه حدود ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

 وی خاطرنشان کرد: استان لرستان نیز به عنوان یکی از استان‌های کشور قاعدتاً باید از تغییر و تحولات فوق بی‌نصیب نمانده و بازار گردشگری استان نیز به تبع از کشور دچار تغییر و تحولات اساسی  شود.

 صنعت گردشگری

 وی با اشاره به جاذبه های گردشگری استان لرستان، ابراز کرد: استان لرستان سرزمینی زیبا با آب و هوای معتدل و کوهستانی است که بین ۴۶ درجه و۵۱ دقیقه تا ۵۰ درجه و۲۲ دقیقه عرض شمالی در کوههای زاگرس میانی واقع شده‌است.

 رهبران، با بیان اینکه استان لرستان دارای آب وهوای متنوعی است، تاکید کرد: این تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملا محسوس است.

 وی افزود: زمستان هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک ادامه دارد قسمتهای جنوبی آن دارای هوایی مطبوع و بارانی است و بخشهای غربی مانند سفیدکوه نسبت به قسمتهای شرقی، یعنی دورود و الیگودرز، بارش بیشتری دارد.

 وی با بیان اینکه تنوع آب وهوایی در شهرهای استان مشاهده می‌شود به طوری که خرم آباد از آب و هوایی معتدل در زمستان و تابستان برخوردار است و بروجرد در زمستان سرد و در فصل تابستان آب و هوایی معتدل. الیگودرز از آب وهوای بسیار سرد در زمستان و معتدل در تابستان برخوردار است.

 صنعت گردشگری

 

نقش صنعت اکوتوریسم در تولید ملی استان لرستان

 لرستان به عنوان استانی چهار فصل با طبیعتی شگفت انگیز و پر رمز و راز دارای ثروتی خفته است که می توان با شکوفا کردن صنعت اکوتوریسم این سرمایه خفته را به صورت درآمد وارد رگ های اقتصاد این استان کرد.

 لرستانی ها در سرزمینی زیست می کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه های هفت رنگی آذین بسته شده است که باید قدردان تمام این نعمت های خدادادی باشیم و از آنها برای توسعه اقتصادی استان نهایت استفاده را ببریم.

 لرستان را می توان سرزمین کوه های سربه فلک کشیده، رودخانه های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت های بهشتی، دریاچه های منحصر به فرد، تالابهای بکر و جنگلهای انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی را در خود جای داده است.

 لرستان، موقعیت منحصر به فرد و جاذبه های مغفول

 

جاذبه های گردشگری لرستان

 وی افزود: این در حالیست که موقعیت منحصر به فرد استان لرستان به لحاظ نقش شاخص ارتباطی از دیگر مزایای این استان زر خیز است. لرستان از شمال به استان های مرکزی و همدان، از جنوب به استان خوزستان، از خاور به استان اصفهان و از باختر به استان های کرمانشاه و ایلام محدود می شود.

 رهبران اذعان داشت: موقعیت ویژه استان در بین استانهای مذکور، لرستان را به عنوان شاهراهی ویژه برای ارتباط شمال - جنوب و شرق - غرب تبدیل کرده است و همین فاکتور می تواند زمینه جذب بسیاری از مسافران عبوری از این استان را فراهم آورد.

 این کارشناس ادامه داد: وجود جاذبه های طبیعی مانند آبشارها از جمله آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار آب سفید، آبشار وارک، آبشار تله زنگ، چشمه های آب معدنی نظیر چشمه گراب کوهدشت، چشمه گراب امامزاده حسن الیگودرز، چشمه گوگردی برآفتاب طلایه چم سنگر و چشمه سراب در دهقان کاکاشرف، دریاچه های دیدنی مانند دریاچه گهر و دریاچه کیو، تالاب های زیبا مانند بیشه دالان بروجرد و تالابهای هفتگانه پلدختر این استان را به لحاظ طبیعت گردی در میان دیگر استانهای کشور شاخص کرده است.

 

لرستان سرزمین کوه، جنگل، آبشار، رودخانه و دشت

وی با بیان اینکه لرستان سرزمینی کوهستانی است و کوهها نیمی از مساحت آن را پوشانیده اند، ادامه داد: در این استان 35 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد. این کوهها در سراسر سال پوشیده از برف هستند و از منابع آبی مهم استان به شمار می روند و دریاچه های زیبای این کوهها در حوزه آبریز رودخانه دز قرار دارند.

 این در حالی است که لرستان یکی از استانهایی است که دارای دشت های هموار و سرسبز فراوانی برای طبیعت گردان است. از جمله دشت های استان لرستان می توان به دشت سیلاخور، دشت الیگودرز، دشت الشتر، دشت کوهدشت و دیگر دشتهای پراکنده این استان اشاره کرد.

 وی افزود: همچنین پر آب ترین حوزه های آبریز ایران در خاک و پهنه جغرافیایی استان لرستان وجود دارد که این امر موجب ایجاد طبیعتی سرسبز و بهشت وار در این قطعه از سرزمین ایران شده است.

 رهبران، ادامه داد: در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که بر اساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. رودهای حـوضـه دز و رودهـای حوضـه کـرخه در مجـموع 96 درصـد سطح استـان را دربـر مــی گیرند و رودهای حوضه مرکزی که سطح کوچکی از شرقی ترین قسمت استان را به خـود اختصاص داده اند.

 وجود 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه لرستان

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در مسیر رودخانه های این استان قرار گرفته اند، ادامه داد: وجود رودخانه ها، تالاب های منحصر به فرد، دریاچه های وسیع، کوههای سربه فلک کشیده، دشتهای فراخ و آبشارهای منحصر به فرد ویژگی های خاص پهنه لرستان است که با گذاشتن قطعه جنگل های انبوه و مراتع بکر پازل این بهشت زیبا تکمیل می شود.

 موانع و چالش های فراروی صنعت توریسم استان

 جاذبه های گردشگری لرستان،صنعت گردشگری

 این کارشناس، با اشاره به موانع فراروی صنعت گردشگری استان لرستان، گفت: ضعف زیر ساخت صنعت اکوتوریسم و کمبود اعتبار از جمله این مشکلات است.

 وی ادامه داد: سطح پایین ارائه خدمات ( امکان- هتل ها- پذیرایی)، فقدان مراکز تصمیم گیری متمرکز و متولیان، عدم به کارگیری اصول و روشهای برقراری ارتباط با گردشگران و جهانگردان، فقدان پرسنل و نیروی آموزش دیده و عدم تبلیغات رسانه ای به منظور جذب گردشگران از دیگر موانع فرا روی توریسم در استان است.

 رهبران ابراز کرد: در واقع اکوتوریسم در پی افزایش فرصت ها و کاهش تهدیدهاست و اگر فرصتی شناخته شود، به سود تبدیل و اگر از تهدید اجتناب نشود، به هزینه تبدیل خواهد شد.

 وی افزود: هیچ گونه سود اتوماتیکی از اکوتوریسم حاصل نمی شود زیرا موفقیت آن در گرو برنامه ریزي و کنترل خوب می باشد. برنامه ریزي با دقت کم و یا اجراي ضعیف پروژه هاي اکوتوریسم، آن را به پروژه هاي توریسمی متداول با تمام اثرات منفی تبدیل می نماید.

 در سال اقتصاد مقاومتی با توجه به تاکیدی که رهبر فرزانه انقلاب بر توجه به قابلتها و استعدادهای داخلی داشته اند و ضرورت شکوفایی در این بخش به نظر می رسد باید بیش از هر زمان دیگری به صنعت پر درآمد اکوتوریسم توجه شود . صنعتی که در صورت شکوفایی می تواند جذب گردشگران از جای جای کشور و حتی دنیا به لرستان را در پی داشته باشد.

 پایان پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: