امروز: یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
گزارشی از حوادث خانه تکانی های عید نوروز؛

با قرار گیری در آستانه ایام پایانی سال یکی از سنت هایی که در کشور و همچنین استان رواج دارد خانه تکانی است.

کد خبر: ۶۱۴۹
تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲

به گزارش هیجار و به نقل از عصر هامون، خانه تکانی سنتی است که از گذشته در ماه های پایانی سال برای استقبال از بهار انجام می شود که بر گرفته از تازگی و نو شدن می باشد.
افراد خانه های خود را از گرد و خاک پاک می کنند ولی نباید فراموش شود که خانه تکانی اصلی تغییر و تحول در رفتارها و پاک شدن دل ها از کینه ها وکدورت ها می باشد.
ایرانیان از دیر باز بر این باورند که، با دور ریختن وسایل قدیمی کهنه و جایگزین کردن وسایل نو به زندگی طراوت و شادابی خاصی بخشیده که با نو شدن سال و آمدن فصل زیبا و با طراوت بهار همراه خواهد شد و روحیه سر زندگی را به همراه خواهد داشت.
برخی روانشناسان در تحلیل کارکردهای این سنت پسندیده معتقد هستند خانه تکانی به افراد جرأت رهایی از وابستگی ها را می دهد و فرصت دور ریختن خاطرات بدی که در ذهن خود بایگانی کرده اند را ایجاد می کند.
خانه تکانی همواره با اتفاقات و تهدیدات بسیاری همراه بوده است که در صورت عمل به توصیه های ایمنی وقوع بسیاری از حوادث به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت و تمامی اعضای خانواده با شادی به استقبال سال جدید خواهند رفت .

 در آستانه نوروز نیروهای آتش نشانی به حالت آماده باش در می آیند
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان گفت: هر ساله در آستانه ایام نوروز از تاریخ 25 اسفند ماه نیروهای سازمان آتش نشانی بطور صد درصد در آماده باش قرار می گیرند و این وضعیت تا تاریخ 15 فروردین سال بعد ادامه دارد.
احمد ریگی فر گفت: از دیگر فعالیت های انجام شده توسط سازمان آتشنشانی تمامی محل های اسکان مسافران نوروزی مورد بازدید نیروهای سازمان قرار گرفته و در مکانهایی که که دارای تجمع و تراکم جمعیت می باشد خودروهای سیار سازمان مستقر می شوند همچنین بروشورهای مخصوص مسافرتهای نوروزی و ایام نوروز در ورودی های شهر در اختیار مسافرین خروجی و ورودی شهر قرار میگیرد.
وی افزود: در شب چهار شنبه سوری و در روز سیزده فروردین نیز نیروهای عملیاتی سازمان در کلیه مکانهای پر تراکم و پر خطر مستقر می گردند تا در صورت لزوم عملیات امداد در کمترین زمان و با کمترین خسارت انجام شود.

در هنگام خانه تکانی افراد توصیه های ایمنی را جدی بگیرند
آتش پاد دوم عنوان کرد: هرساله در آخرین ماه یعنی اسفند ماه، همشهریان عزیزمان همواره برای برگزاری مراسم عید نوروز، استقبال از بهار به خانه تکانی می پردازند.
احمد ریگی فر افزود:خانه تکانی از جمله سنت هایی است که در طول سالیان سال در جامعه کهن ایرانی باقی مانده است و علاوه بر اعتقادات دینی ما مبنی بر پاکیزگی، هویت ملی ما را نشان می دهد.
وی افزود: پاکیزگی پیش از آن که، اهمیت جسمانی و سلامت برای جسم و بدن انسان داشته باشد، روی روح و روان انسان مؤثر است بنابراین خانه تکانی برای سلامت جسم و روح توام الزامی است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان افزود: متاسفانه در هنگام خانه تکانی حوادث ناراحت کننده ای برای شهروندان روی می دهد که گاه همراه با آسیب جانی نیز است بنابراین برای ایمن کردن محیط خانه در زمان انجام نظافت منزل و خانه تکانی بدون حادثه ، توصیه های ایمنی باید جدی گرفته شود.
وی افزود: درزمان نظافت خانه خود و استفاده از نردبان و یا چهارپایه از سطح اتکایی با زمین آن کاملاً مطمئن باشید و از نوع استاندارد و نردبان دوطرفه استفاده نمائید همچنین از شستشو پرده ، کف آشپزخانه ، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی می باشند توسط مواد سریع الاشتعال (بنزین) جداً خودداری نمایند.
وی گفت: از قرار دادن مواد شوینده مانند وایتکس ، جوهر نمک و غیره در روی زمین و در دسترس کودکان جداً خودداری نموده و در حد استاندارد از آنان استفاده نمایند و درزمان پاک نمودن شیشه و پنجره های منزل نیز احتیاط لازم را نموده و از رفتن برروی نرده ها و یا قرنیزهای آن جداً خودداری نمایند.
وی عنوان کرد: شستشو لوازم برقی مانند لوستر ، چراغ روشنائی و غیره قبل از قطع کامل برق بسیار خطرناک بوده و احتمال برق گرفتگی افراد را محتمل می سازد لذا اول برق وسیله برقی را قطع و سپس نسبت به پاکسازی آن اقدام نمایند همچنین درزمان جابجایی لوازم خانگی بالاخص اجاق گاز احتیاط لازم را نموده و کلیه اتصالات مربوط به گاز اعم از شهری و کپسول را توسط آب و صابون چک کرده تا از عدم نشتی گاز مطمئن شوید ضمناً نسبت به تعویض بموقع شیلنگ های رابط گاز فرسوده اقدام نمایند.
وی بیان داشت: از ریختن مواد قابل اشتعال در چاههای فاضلاب ، دستشویی ، توالت و غیره جداً خودداری نموده چرا در اثر ریزش اینگونه مواد در محیط خانه احتمال انفجار و آتش سوزی بسیار محتمل می باشد .
وی ادامه داد: شارژ بموقع خاموش کننده دستی آتش نشانی موجود در محیط خانه شما می تواند کمک بسزائی درزمان آتش سوزی احتمالی به شما بنماید لذا توصیه میگردد نسبت به شارژ و آماده بکار بودن آن اقدام نمائید همچنین از جابجایی لوازم و اثاثیه سنگین منزل بصورت فردی اجتناب نموده و در این مورد از کارگران حرفه ای و یا کار گروهی بهره گیری نمائید تا در ایام خوش نوروز دچار دیسک کمر و یا عوارض ناشی از آن نشوید.
 
برق گرفتگی شایع ترین حادثه در زمان خانه تکانی است
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان اظهار داشت: برق گرفتگی بعلت عدم قطع برق از فیوز قبل از کار،
سقوط از ارتفاع به علت استفاده از وسایل نا ایمن هنگام کار در ارتفاع، سر خوردن روی سطوح لیز و خیس، مسمومیت ناشی از استفاده از مواد سفید کننده و ترکیبات شیمیایی پاک کننده شایع ترین حوادث رخ داده در خانه تکانی ها به شمار می رود.
وی ادامه داد: حوادث همیشه و همه جا در کمین است اما طبعا چون کارهای نظافتی ایام عید در طول روز صورت میگیرد بازه زمانی این اتفاقات نیز در طول روز می باشد.

پیشگیری و آموزش مقدم بر درمان می باشد
ریگی فر تاکید کرد: به مردم عزیز توصیه می کنیم که همواره پیشگیری و آموزش را بر درمان مقدم شمرده و همواره تلاششان در جهت جلوگیری از بروز حادثه باشد، اما در صورت وقوع حادثه قبل از هر کاری با شماره 125 تماس گرفته و با حفظ خونسردی آدرس محل وقوع را بطور واضح و کامل به ما اعلام کنید تا در کمترین زمان به محل برسیم و حادثه را پایان دهیم.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: