امروز: پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

دشت‌دالانی الیگودرز یکی از مخازن ژنتیکی گل لاله در کشور محسوب می‌شود.

کد خبر: ۳۶۱۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۴

به گزارش هیجار  وبه نقل،لاله واژگون متعلق به خانواده لاله بوده که تا به حال 125 گونه از آن از نقاط مختلف دنیا گزارش شده است. لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده‎اند و برخی نیز به سبب آن که درمیان گلبرگ‎هایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.

18 گونه لاله واژگون در ایران پراکنش دارد که در ارتفاعات اشترانکوه لرستان، گلستان کوه خوانسار، و کوه‎های صمصامی در چهارمحال و بختیاری می‌رویند.

دشت،لاله،واژگون،الیگودرز،خبر،مسافران،دالانی،تصویر،گل،اشک،جاذبه،گردشگری،دیدنی

با ذوب برف‎ها در دامنه کوه‎های الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.رویش هزاران لاله واژگون در هر بهار در دشت زیبای «لاله‌های واژگون» جلوه بی‌نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات‎وحش در ایران را نمایان می‌کند.

دشت زیبای لاله‌های واژگون الیگودرز در منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرار گرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب «لاله‌های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است. این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب‌شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه می‌یابد.

یکی از رویشگاه‎های لاله واژگون دشت دالانی الیگودرز با 2900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه است.

قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه و احاطه‌شدن توسط کوه‎های دیگری همچون مورزرین، قالی‌کوه، شاه‌کول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان کرده است.مجموعه این مناظر چشم‌نواز و بی‌بدیل باعث شده همه ساله بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند.

دشت،لاله،واژگون،الیگودرز،خبر،مسافران،دالانی،تصویر،گل،اشک،جاذبه،گردشگری،دیدنی

در این دشت زیبا و منحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نام‎های ˈسوسن چلچراغˈ و ˈاشک مریمˈ با ارتفاعی بالغ بر 120 سانتی‌متر می‌روید.

از مجموع ۱۲ گونه گل تزیینی لاله، «لاله واژگون»، گل بومی سرزمین ایران است که در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب قاره سبز پرورش یافت. در کنار رویش لاله‌های واژگون، گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت‌بخش دشت لاله‌ها است. مناظر زیبا و پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبیعت را به سوی خود می‌کشاند.

به گفته کارشناسان زیست‌محیطی، دشت دالانی الیگودرز یکی از مخازن ژنتیکی گل لاله در کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
موسوی
|
Netherlands
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۶
0
0
من امسال دراین مکان زیبا ودل انگیزبودم اماقبل از لذت از فیزیک گل لاله های واژگون ازتلاش چندین ساله قرق بان این محل که حدود 30 سال ازعمرش را برای حفاظت ازگونه های مختلف گیاهی منطقه هزینه نموده متحیرشدم.هرکسی که ازاین منطقه عبورمی کند با انواع تابلوها برخورد می کند که بانام وی تزئین شده وازمردم درخواست می نماید که به گیاهان آسیب نرسانند.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: